BIP
Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych
AKTUALNOŚCI
Uczciliśmy Narodowe Święto Niepodległości
13.11.2018
Żołnierze Centrum wzięli udział w garnizonowych uroczystościach z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Asysta honorowa obecna była również w wielu miejscowościach naszego województwa.


10 listopada żołnierze Centrum wzięli udział w pikniku wojskowym "Służymy Niepodległej" z okazji stulecia Odzyskania Niepodległości, który zorganizowano na Placu Wolności we Wrocławiu. Dla mieszkańców Wrocławia była to okazja do zapoznania się ze sprzętem, na którym szkolą się codziennie nasi żołnierze oraz słuchacze kursów specjalistycznych. Zaprezentowaliśmy pojazd rozpoznania skażeń BRDM-2RS, pojazd HMMWV czyli popularnego Hummera oraz wzbudzające największe emocje: zdalnie sterowany pojazd rozminowania Inspektor i robot saperski Talon IV.

Pokaz możliwości obu robotów podziwiały z takimi samymi wypiekami na twarzy dzieci jak i dorośli. A do zobaczenia wnętrza BRDM-a ustawiła się najdłuższa na całym pikniku kolejka. Na zakończenie, o godz. 16.00, zebrani na Placu Wolności wrocławianie zaśpiewali przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego "Marsz Pierwszej Brygady" .
Wieczorem, o godzinie 17.30 pod pomnikiem Wojciecha Korfantego rozpoczął się capstrzyk wojskowy z udziałem asysty honorowej z Centrum - kompanii honorowej, pocztu sztandarowego, pocztu flagowego oraz posterunku honorowego. Jednym z punktów uroczystości było wręczenie aktów mianowań na wyższe stopnie wojskowe. Naszym żołnierzom akty te w imieniu Komendanta wręczył ppłk Aleksander Wlizło. Capstrzyk zakończył się apelem pamięci i salwą honorową.W dniu 11 listopada obchody święta rozpoczęły się mszą świętą celebrowaną przez Jego Eminencję Arcybiskupa Józefa Kupnego w Kościele Garnizonowym p. w. Św. Elżbiety, po której odbyła się XVII Radosna Parada Niepodległości. Jej uczestnicy przemaszerowali ulicami Wrocławia na Plac Wolności, gdzie odbył się Uroczysty Apel Niepodległościowy. Głównym punktem apelu było wspólne odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego" - hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej. Wrocławianie mieli też okazję obejrzeć defiladę pododdziałów uczestniczących w święcie i wysłuchać Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych.

Narodowe Święto Niepodległości stało się również okazją do wręczenia żołnierzom Centrum mianowań. Z rąk Komendanta Centrum płk Kazimierza Łuckiego akty odebrało 32 oficerów, podoficerów i szeregowych.


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych