BIP
Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych
AKTUALNOŚCI
Mundurowa wizyta
24.10.2018
Uczniowie klas mundurowych z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie odwiedzili Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych.


Pomimo chłodnej aury, uczniowie pod czujnym okiem dyrektora szkoły ks. por. Krzysztofa Deja przybyli do Wrocławia, aby zwiedzić koszary, zapoznać się z tradycjami i możliwościami kuźni polskich saperów. Uczniowie mogli zweryfikować wiedzę zdobytą podczas zajęć programowych z przedmiotu wojskowego.

Wizyta rozpoczęła się od zapoznania z bazą szkoleniową, sprzętem wojskowym i wyposażeniem indywidualnym żołnierzy. Na przykoszarowym placu ćwiczeń kpt. Agnieszka Franczak przeprowadziła zajęcia saperskie, podczas którego uczniowie mogli poznać podstawowe rodzaje min.


Pod czujnym okiem pani kapitan każdy mógł uzbroić minę przeciwczołgową.


Następnie chor. Grzegorz Komarnicki opowiedział o szkoleniu wojskowych specjalistów obsługi maszyn do prac ziemnych. - Na placu ćwiczeń, posiadającym specjalny certyfikat, żołnierze uczą się i doskonalą swoje umiejętności w zakresie jazdy oraz sterowania maszyną i jej osprzętem roboczym przy wykonywaniu prac ziemnych.- powiedział chor. Komarnicki. Zaprezentowane zostały m.in. koparko - ładowarka UMI oraz spycharko - ładowarka SŁ-34.


Kolejnym punktem była wizyta na robodromie - jedynym takim obiekcie w kraju. Uczniowie obserwowali tam doskonalenie specjalistów od robotów saperskich, prowadzone w ramach centralnego szkolenia dowódców patroli rozminowania.


Nasi goście z Henrykowa mogli przekonać się, jak trudno steruje się robotem Talon IV podczas podejmowania materiałów niebezpiecznych z pojazdu.

Uczniowie zwiedzili również Salę Tradycji, gdzie zapoznali się z historią, tradycjami, sylwetką patrona i symboliką jednostki.


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych