BIP
Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych
AKTUALNOŚCI
Uroczysta przysięga wojskowa
20.10.2018
W sobotę, 20 października br. na placu apelowym Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedzieli elewi służby przygotowawczej do NSR.


Uroczystość, która odbyła się w koszarach Centrum zgromadziła mieszkańców miasta oraz rodziny i najbliższych elewów, którzy do Wrocławia przybyli z różnych zakątków kraju. Naszą uroczystość zaszczycili swoją obecnością goście honorowi a wśród nich przedstawiciel Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Inspektor Szkolenia płk Robert Woźniak. Nie zabrakło przedstawicieli władz wojewódzkich, samorządowych i miejskich w osobach pana Pawła Rańdy oraz pana Ryszarda Sylwestrzaka. Licznie przybyli również dowódcy i komendanci jednostek i instytucji garnizonowych oraz przyjaciele i sympatycy inżynierii wojskowej.

Najważniejszym punktem sobotniej uroczystości było złożenie przysięgi wojskowej przez elewów służby przygotowawczej. Zaszczytu złożenia ślubowania na sztandar Centrum dostąpili: szeregowy elew Wiktoria Stala, szeregowy elew Piotr Perłak, szeregowy elew Joanna Grzejszczyk i szeregowy elew Paweł Guzek. Po wypowiedzeniu słów Roty Przysięgi Wojskowej błogosławieństwa żołnierzom udzielił kapelan Centrum ks. kpt. Maksymilian Jezierski wraz z ks. płk. Aleksandrem Konachowiczem


W okolicznościowym przemówieniu płk Kazimierz Łucki podkreślił znaczenie i wagę złożonego przez żołnierzy ślubowania - Przysięga wojskowa jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza i z pewnością na długo pozostanie w Waszej pamięci. Na zakończenie swojego wystąpienia płk Łucki podziękował rodzicom za trud włożony w wychowanie córek i synów, a samym żołnierzom - elewom życzył osiągania jak najlepszych rezultatów w dalszym szkoleniu.

Reprezentujący wszystkich rodziców pan Marek Ochap podziękował przełożonym żołnierzy służby przygotowawczej za przygotowanie do przysięgi. W imieniu nowo zaprzysiężonych żołnierzy głos zabrał szer. elew. Grzegorz Schmidt, który wyraził dumę ze złożenia przysięgi oraz zapewnił, że on sam, jak i jego koleżanki i koledzy dołożą wszelkich starań, by sprostać wypowiedzianym na sztandar Centrum słowom Roty.

Za osiąganie najlepszych wyników w szkoleniu i dyscyplinie podczas pierwszego etapu służby przygotowawczej Komendant Centrum wyróżnił szeregowych elewów: Michała Klamera, Wojciecha Tuchowskiego, Kacpra Skrzypczaka, Grzegorza Schmidta, Kamila Duszyńskiego oraz Oskara Śmietankę. W ceremonii wręczenia listów gratulacyjnych uczestniczyli również rodzice wyróżnionych żołnierzy, którzy z rąk Komendanta oraz Inspektora Szkolenia płk Woźniaka otrzymali listy gratulacyjne, kwiaty oraz podziękowania za rodzicielski trud w wychowanie synów.Następnie na komendę dowódcy uroczystości mjr. Roberta Wątroby, do swojej pierwszej "prawdziwej" defilady ruszyły zwarte kolumny pododdziałów żołnierzy służby przygotowawczej. Po zakończeniu uroczystości wszyscy elewi wraz z rodzinami opuścili koszary i udali się do rodzinnych domów na swoje pierwsze urlopy wojskowe. Po powrocie do Wrocławia czeka ich kolejny etap szkolenia wojskowego - szkolenie specjalistyczne.
Uroczystość na placu apelowym miała także niezwykły moment. W tym samym czasie słowa Roty przysięgi wojskowej wypowiedziały szeregowy elew Agnieszka Stemporowska oraz szeregowy elew Weronika Stemporowska. Nie byłoby w tym nic dziwnego, zdarza się przecież dość często rodzeństwo odbywające razem służbę wojskową, gdyby nie fakt że szeregowy elew Weronika jest córką szeregowego elewa Agnieszki. Z tej okazji Komendant płk Łucki postanowił uwiecznić dwie Panie na wspólnym zdjęciu, które na pewno zagości w Kronice Centrum.


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych