BIP
Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych
AKTUALNOŚCI
Schron Hesco trafił do Centrum
02.10.2018
2 października br. na przykoszarowym placu ćwiczeń rozpoczęła się rozbudowa schronu HAB2.

Komendant Centrum płk Kazimierz Łucki odwiedził miejsce budowy schronu HAB2, który będzie służył do treningów stanowiska kierowania we wrocławskim Centrum.

Konstrukcje schronów HAB (HESCO Accommodation Bunker) zaprojektowane zostały z myślą o zapewnieniu ochrony przed oddziaływaniem czynników rażenia z boków i z góry. Zapewniają one bezpieczne schronienie i miejsce do pracy, szczególnie podczas misji w nieprzyjaznym środowisku np. w wysuniętych bazach operacyjnych, bazach patrolowych, placówkach kompanijnych. Są to łatwe w montażu konstrukcje, nie wymagają angażowania dużej siły roboczej. Z wykorzystaniem lekkiego sprzętu do robót ziemnych oraz prostych narzędzi, ośmioosobowy zespół jest w stanie zmontować schron krótkim czasie.

Konstrukcja była sprawdzona w działaniach bojowych. Konstrukcja HAB1 zapewnia ochronę przed oddziaływaniem odłamków, fali uderzeniowej oraz przed ostrzałem bezpośrednim i pośrednim z broni strzeleckiej – zapewniając personelowi schronienie i relatywnie bezpieczne warunki do pracy – szczególnie w wysuniętych bazach operacyjnych, posterunkach obserwacyjnych czy innych obiektach niezbędnych przy realizacji zadań. Konstrukcja może być wykorzystywana do celów medycznych lub jako elementy infrastruktury stanowisk dowodzenia. Każdy konstrukcja schronowa przystosowana jest do montażu systemu wentylacyjnego lub klimatyzacji oraz instalacji elektrycznej. Aluminiowa konstrukcja dachu z ekranem przeciwwybuchowym zapewnia ochronę przed ostrzałem lub atakiem od góry. Pokrycie dachowe wykonane jest z wodoodpornego materiału. Konstrukcje wyposażono również w brezentowe wodoszczelne drzwi.

Schron HAB 2, która jest montowany w Centrum to zmodernizowana wersja konstrukcji HAB 1. Poprawione zostały właściwości ochronne przed pośrednim ogniem z broni palnej, moździerzem jak i rakietami. Wnętrze schronu zostało udoskonalone i uczynione bardziej funkcjonalnym. Schron może być wyposażony w wysokiej jakości zestaw podszewkowy, umożliwiający przystosowanie wnętrza na potrzeby medyczne oraz może być wyposażony w stalowe drzwi .


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych