BIP
Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych
AKTUALNOŚCI
Wcielenie służby przygotowawczej
26.09.2018
Dwa dni trwało wcielenie żołnierzy - elewów do wrocławskiego Centrum.

W Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych zakończono wcielanie ochotników do służby przygotowawczej. Wcielenie rozpoczęło się w dniu 25 września br. Do służby zgodnie z planem stawiło się 205 osób, w tym 47 kobiet. Ochotnicy przyjechali do Wrocławia z całej Polski.


Rekruci pytani przez przewodniczącego komisji przyjęcia służby przygotowawczej, podpułkownika Aleksandra Wlizło, co było motywacją podjęcia decyzji o odbyciu służby wojskowej, najczęściej wskazywali na chęć sprawdzenia swoich możliwości, a także poczucie patriotyzmu.


Po wstępnym potwierdzeniu tożsamości, przyszli żołnierze udali się na śniadanie do stołówki żołnierskiej. Dopiero po zjedzeniu posiłku rozpoczął się właściwy proces przyjęcia w struktury jednostki wojskowej. Ochotnicy zostali ostrzyżeni i umundurowani, zbadani przez lekarza oraz psychologa jednostki wojskowej. Wypełniono dokumentację ewidencyjną i finansową. Ubrania cywilne zostały zabezpieczone i zaplombowane w workach - przydadzą się dopiero po przysiędze wojskowej, 20 października, kiedy to żołnierze będą mogli opuścić bramy koszar, udając się na pierwszą przepustkę.

Służba przygotowawcza to rodzaj czynnej służby wojskowej, ustanowiony przede wszystkim w celu tworzenia zasobów żołnierzy rezerwy na potrzeby NSR, przeznaczony dla ochotników, którzy wcześniej nie pełnili jakiegokolwiek rodzaju czynnej służby wojskowej, a zamierzają zostać żołnierzami NSR. Służbę przygotowawczą mogą pełnić zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Powołanie do służby przygotowawczej możliwe jest wyłącznie na podstawie dobrowolnego zgłoszenia się do tej służby. Ochotnicy, w dniu rozpoczęcia służby przygotowawczej, stają się żołnierzami w czynnej służbie wojskowej.


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych