BIP
Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych
AKTUALNOŚCI
Wysoka interwencja
16.07.2018
Nietypową interwencję realizował Wrocławski Patrol Saperski nr 25 z Centrum. Podczas interwencji przyszło im się zmierzyć nie tylko z "zardzewiałą śmiercią", ale także z wysokością oraz trudnymi decyzjami.
Zgłoszenia o znalezieniu niewybuchu dokonała firma zajmująca się remontem budynku oraz wymianą więźby dachowej we Wrocławiu przy ul. Mieszczańskiej 9. Z otrzymanej informacji wynikało, iż podczas prac na dachu dwupiętrowego budynku pracownik zauważył wystające bezpośrednio z belki drewnianej lekko skorodowane lotki, które mogły być częścią niebezpiecznego przedmiotu.

Wezwany na miejsce patrol policji potwierdził te przypuszczenia, nakazał przerwanie wszelkich prac w obiekcie oraz na terenie budowy. Wezwany na miejsce zdarzenia został Patrol Saperski. Z uwagi na duże zagrożenie podczas usuwania niewybuchu została przeprowadzona ewakuacja pracowników sąsiedniej budowy oraz zamknięta droga dojazdowa. Dowódca patrolu, st. chor. sztab. Przemysław Parol podczas rozpoznania ustalił, iż przy krawędzi budynku w murłacie drewnianej o wymiarach 120x120mm tuż obok krokwi wbita jest niemal na całą swoją długość bomba lotnicza kasetowa o wadze 2 kg, lekko skorodowana, z zapalnikiem. Bomba tkwiła głęboko i na tyle mocno, że nie było mowy wydobyć ją przy użyciu posiadanego specjalistycznego sprzętu saperskiego, a ponadto zapalnik wystawał w dolnej części murłaty tuż przy murze i w trakcie pracy saperów był narażony na uderzenia i wstrząsy.


Dowódca patrolu podjął decyzję o wycięciu kawałka drewnianej konstrukcji wraz z niewybuchem. Podczas prac przygotowawczych saperzy zadbali o swoje bezpieczeństwo ubierając kamizelki przeciwodłamkowe i hełmy. Zabezpieczyli miejsce pracy na wysokości oraz przygotowali niezbędny sprzęt. W pierwszej kolejności zostały odcięte elementy więźby dachowej i łaty, krokiew oraz usunięto cegły, które przeszkadzały w pracy piły spalinowej. Zabezpieczono niewybuch aby nie spadł z wysokości, dopiero wtedy można było przystąpić do wycięcia niebezpiecznego znaleziska.


Bombę wraz z wyciętym kawałkiem drewna przeniesiono, zabezpieczono w pojemniku przeciwodłamkowym pojazdu saperskiego, bezpiecznie przewieziono na poligon i tam zniszczono przez detonację.Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych