BIP
Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych
AKTUALNOŚCI
Ćwiczenie DRAGON 17
21.09.2017
17 tysięcy żołnierzy i 3,5 tysiąca jednostek sprzętu wojskowego zaangażowano do działania podczas największego w tym roku ćwiczenia Sił Zbrojnych RP DRAGON 17.

W dniu dzisiejszym poprzez specjalny telemost w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych mogliśmy obejrzeć budowę mostu wstęga podwójna z parku pontonowego PP-64 przez pontonierów z 2 Pułku Inżynieryjnego.Przeprawa mostowa w ramach Dragona 17 odbywała się w m. Borowa koło Dęblina na rzece Wiśle. Transmisję na żywo wraz ze szczegółowym omówieniem poszczególnych etapów obserwowała kierownicza kadra Centrum oraz podchorążowie z WAT i WSO WL.

***


Dragon-17 to najważniejsze w tym roku ćwiczenie wojskowe. Ma ono charakter obronny, a jego głównym celem jest zgranie funkcjonowania dowództw poszczególnych rodzajów sił zbrojnych zgodnie z ich wojennym przeznaczeniem i organami administracji publicznej.Główna część ćwiczenia odbędzie się pomiędzy 25 a 29 września. W tegorocznej edycji manewrów weźmie udział 17 tysięcy żołnierzy wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej, wojsk specjalnych oraz – po raz pierwszy - wojsk obrony terytorialnej. W trakcie Dragona-17 Siły Zbrojne RP będą także współdziałać z pododdziałami tzw. wysuniętej wzmocnionej obecności pododdziałów sojuszu (eFP - ang. enhanced Forward Presence) oraz Amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy bojowej (ABCT- ang. Armored Brigade Combat Team), które stacjonują w Polsce w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO, a także z wojskowymi z Bułgarii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoch oraz Gruzji i Ukrainy. Dodatkowo, w ćwiczeniu wezmą udział żołnierze rezerwy oraz członkowie organizacji proobronnych.Głównym jednostką ćwiczącą w trakcie tegorocznej edycji Dragona jest 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana i dlatego zasadnicze epizody ćwiczenia odbywają się na poligonie Drawsko. Oprócz tego pododdziały będą ćwiczyć także w Orzyszu, Wędrzynie, Dębie, Ustce Toruniu, Gdyni, a także na poligonach morskich marynarki wojennej. Zadania związane z pokonywaniem przeszkód wodnych wojsko będzie realizowało natomiast w Nowogrodzie i w okolicach Dęblina.Wszystkie działania szkoleniowe prowadzone przez Polskę, państwa sojuszu oraz partnerskie są transparentne. Na ćwiczenie zapraszano media z całego świata, a ich przebieg będą monitorowali obserwatorzy między innymi z Rosji, Białorusi, Ukrainy, Serbii, Skandynawii, Szwajcarii, a także przedstawiciele NATO i OBWE.GALERIA ZDJĘĆ
 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych