BIP
Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych
ROK 2012
30 dni na wodzie
20.06.2012
Budowa i obsługa sprzętu, zasady BHP w czasie pływania po przeszkodach wodnych, przepisy ruchu drogowego i żeglugi śródlądowej - to tylko część zagadnień, których opanowanie pozwoli na ukończenie kursu z zakresu obsługi kutra oraz transportera PTS.

 
Na terenie Ośrodka Szkolenia Wodnego Osobowice, należącym do wrocławskiego Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, równolegle prowadzone są dwa kursy doskonalące dla blisko czterdziestu żołnierzy zawodowych: kurs obsługi kutra holowniczego KH – 200 oraz gąsienicowego transportera pływającego PTS – M.
 
Kurs prowadzony jest przez oficerów i podoficerów Cyklu Technicznego w oparciu o sprzęt oraz doświadczenie dowódców z kompanii desantowo – przeprawowej batalionu zabezpieczenia.
 
Żołnierze biorący udział w miesięcznym kursie, w wyniku pozytywnego zaliczenia egzaminu, uzyskują uprawnienia do użytkowania, a także obsługiwania kutra i przyczepy oraz transportera pływającego.
 
Zanim jednak słuchacze przystąpią do egzaminu, czeka ich jeszcze intensywne szkolenie praktyczne. 
 
„Najwięcej trudności przysparza operatorom wodowanie i wyciąganie kutra z wody… Czynność ta wymaga ogromnej precyzji.” – mówi sierżant Dariusz SZEFER, podoficer kompanii desantowo – przeprawowej z dwudziestoletnim stażem pracy na tego rodzaju sprzęcie.
 
Do egzaminu pozostało jeszcze kilka dni, w trakcie których „kutrzyści” będą doskonalić umiejętności pływania sprzętem po wyznaczonej trasie oraz z blokiem pontonowym, a „PTS-siści” szkolić się będą z zakresu jazdy po lądzie w warunkach szczególnych oraz pływania we wskazanym kierunku.
 
Kurs zakończą zajęcia praktyczne z działania załogi kutra w czasie urządzenia i utrzymania przeprawy desantowej, promowej i mostowej oraz przeprawa na transporterach z załadunkiem desantu oraz sprzętu.
 

 
GALERIA ZDJĘĆ

 

 
Oficer Prasowy CSWInż.iChem.


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych